Ako sa pestuje káva?

V Nemecku sa v priemere vypije 168 šálok kávy na osobu za rok. Ale odkiaľ vlastne káva pochádza, ako rastie a čo je to kávový pás?

Oblasť s ideálnymi podmienkami na pestovanie kávy sa rozprestiera po celej zemeguli ako remeň. Oblasť nazývaná Kávový pás sa rozprestiera od 23. severnej šírky po 25. južnú zemepisnú šírku pozdĺž rovníka.

Pre kávovník, ktorého je známych viac ako 120 druhov, sú tu ideálne klimatické podmienky. S celkovým podielom ~99% predstavuje drvivú väčšinu pestovanie Arabiky a Robusty. Coffea liberica (káva liberica) s nižším obsahom kofeínu je v súčasnosti na vzostupe, ale v súčasnosti predstavuje len približne 1 % pestovania kávy.

Najbežnejšia je Arabica a Robusta
Najbežnejšie druhy kávy sú Arabica a Robusta. Coffea arabica predstavuje približne 60 % a Coffea canephora (Robusta) približne 40 % celosvetového pestovania.

Rastliny rastú ako kríky alebo stromy a sú vždyzelené. To znamená, že nestratia listy podobné buku. V úplnom kontraste s bukom a ostatnými listnatými stromami, s ktorými sa človek stretáva v európskych regiónoch. Kávovníky v typických pestovateľských krajinách ako Brazília, Vietnam, Kolumbia, Indonézia, Etiópia a mnohé ďalšie však vo všeobecnosti nie sú vystavené nízkym teplotám ani snehu.

Druh Arabica pôvodne pochádza z Etiópie. Dnes sa pestuje všade pozdĺž kávového pásu. Keďže rastliny vo voľnej prírode dorastajú do výšky okolo 12 metrov, farmári ich opakovane strihajú na výšku ~2 metre. To uľahčuje kontrolu výnosu a uľahčuje kontrolu a zber.

Od semena po prvý snehovo biely kvet trvá dva až štyri roky. Caffea arabica však zostáva produktívna približne 30 rokov a na následné zberové cykly si vyžaduje približne šesť až deväť mesiacov.

Káva Robusta, známa aj ako Coffea canephora, pochádza tiež zo západnej Afriky a má tiež biele kvety. V deviatich až jedenástich mesiacoch trvá o niečo dlhšie, kým sa z kvetu stane zrelá kávová čerešňa. Rastlina je však výrazne produktívnejšia a okrem iného aj odolnejšia voči škodcom vďaka vyššiemu obsahu kofeínu.

Kým pestovaná kávovník Arabica vyprodukuje až 5 kg kávových čerešní, závod Robusta až 10 kg. Kávové zrná sa vizuálne líšia predovšetkým svojim tvarom. Arabica sa vyznačuje predĺženejším, oválnym tvarom a strihom v tvare S v strede, zatiaľ čo Robusta je viac zaoblená a má rovný strih.

Najväčšími exportnými krajinami Robusty sú Vietnam, Brazília a Indonézia.

Ideálne podnebie pre kávovníky je tropické

Kávovník sa cíti najpohodlnejšie v tropickom podnebí. Najčastejšie pestovaný druh, káva Arabica, rastie v nadmorských výškach okolo 800 až 3000 metrov. Aby ste sa stretli s druhým najbežnejším typom kávy Robusta, nemusíte ísť tak vysoko. Niektoré z rastlín možno nájsť aj v pobrežných oblastiach.

Priemerná ročná teplota napríklad v kolumbijskej Tolime je príjemných 23°C. Kávové čerešne pre našu ocenenú filtrovanú kávu Colombia Tabi (Coffea arabica; teraz vypredané) tu rastú pri cca. 1750 m. Málokedy sa ochladí ako 18°C ​​a ani sa neohreje oveľa viac ako 28°C.

To sedí dobre, pretože teplotné spektrum pre najlepší výnos pre Arabicu je medzi 15° a 34° C. Pre Robustu je ideálne teplotné okno o niečo užšie: najpohodlnejšie sa cíti medzi 24° a 30° C, aj keď inak – As názov napovedá – je robustnejšia ako Arabica.

Hneď ako nastanú mrazy, kávovníky utrpia značné škody, z ktorých sa už možno nikdy nezotavia. Náš závod na kávu v pražiarni v nemeckom Freiburgu je preto vždy vo vnútri. Ak máte na očiach kávovník ako izbovú rastlinu, odporúčame vám urobiť to isté – aspoň v chladnom období, keď hrozia mrazy.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *